اخبار

1397/10/14
تمامی شرکت کنندگان محترم حتما قبل از ثبت نام قوانین جشنواره را مطالعه نمایند


قوانین ثبت نام در جشنواره 

1)    جشنواره مخترعان در دو بخش اختراعات دانش آموزی و اختراعات دانشجویی و آزاد (شامل اعضای هیئت علمی، صنعتگران، هسته های مستقر در مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان و...) برگزار می گردد.

2)    شرکت در بخش مخترعان مستلزم داشتن گواهی ثبت حقوقی با تاریخ ثبت از ابتدای سال 1393 بوده و لازم است نام ارائة دهنده اختراع در جشنواره و ثبت نام کننده آن در گواهی ثبت اختراع وجود داشته باشد.

3)    امکان شرکت و رقابت افراد بدون داشتن ثبت اختراع و گواهی ثبت حقوقی در بخش مبتکران و نوآوران جشنواره فراهم می باشد.

4)    اختراعات متقاضی حضور در جشنواره در یک فرآیند داوری اوّلیه ارزیابی شده و برگزیدگان از میان آنها مجوز حضور در جشنواره را (حضور در فرآیند داوری نهایی) دریافت می‌کنند، بنابراین ثبت نام در سامانه به معنای حضور قطعی در جشنواره نیست. نتایج داوری اولیه اواسط بهمن ماه اعلام می گردد.

5)    مبتکران، نوآوران، شرکت ها و هسته های مستقر در مراکز رشد که دارای محصولات یا فناوری های دارای نوآوری و ابتکار در ارتباط با محورهای علمی جشنواره می باشند می توانند بدون داشتن گواهی ثبت حقوقی  در بخش مبتکران و نوآوران جشنواره شرکت نمایند و محصولات خود را در غرفه های نمایشگاه در معرض دید عموم قرار داده و به معرفی محصولات خود بپردازند.

6)    ثبت نام در کارگاه های آموزشی برای عموم آزاد است

 

نکته های مهم دربارة نحوة داوری

از آنجا که آگاهی هر مخترع از نحوه داوری اختراع برای یک داوری عادلانه، در برنامه‌ریزی مخترع برای بهبود عملکرد اختراع و ارائه بهتر آن مؤثر است، لطفاً به نکته های زیر توجه کنید:


1)  مبنای امتیازدهی و ارزیابی اختراع بیشتر بر اساس قابلیت تجاری‌سازی اختراع بوده و بطورکلی امتیاز هر اختراع از جنبه های زیر مورد ارزیابی قرار می گیرد:

الف. مبانی علمی و فناورانه اختراع

ب. میزان تازگی اختراع در سطح ملی و بین المللی

ج. طول عمر فناوری حاصل از اختراع

د. چگونگی مستندسازی فرایند رشد اختراع

ه. کاربردی بودن طرح و امکان بهره‌برداری از آن در شرایط کنونی کشور یا حل معضلات کشور

و. قابلیت ورود به بازار و ارزش افزوده اقتصادی حاصل از تجاری‌سازی و تولید انبوه اختراع

ز. آثار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از به‌کارگیری اختراع 

 

2) در زمان ارزیابی، صحّت ادعاهای مخترعان باید به صورت عملی برای داوران احراز گردد. در صورتی که امکان ارائه اختراع به دلایلی از قبیل سنگینی و حجیم بودن در جشنواره میسر نباشد، تهیۀ فیلم و عکس از شیوه عملکرد اختراع برای ارزیابیِ مناسب، بسیار موثر خواهد بود. به مخترعان توصیه می‌شود پاورپوینت و فیلم کوتاه و مناسبی از عملکرد اختراع همراه با توضیحات خود، تهیۀ و به هیأت داوران ارائه کنند.


3) داوری طی دو مرحله در محل جشنواره انجام خواهد شد:

الف. ابتدا مخترع باید طبق برنامه زمانبندی که زمان پذیرش و تحویل غرفه به ایشان ارائه خواهد شد در محل اتاق کنفرانسی که در آن داوران تخصصی و صاحبان صنعت و متخصصین تجاری‌سازی به‌طور همزمان حضور دارند اختراع خود را ارائه و به سؤالات هیئت داوران پاسخ می دهد.

ب. در مرحله بعد داوران برای ارزیابی عملکرد اختراع و رؤیت آن به محل غرفه مراجعه و از نزدیک اختراع را ارزیابی خواهند کرد. همانطور که می دانید رعایت حسن برخورد و احترام به داور، توصیف بهتر اختراع را امکان پذیر خواهد کرد.


4) هیئت داوران، مشاورانی ارزشمند برای شما هستند. تلاش کنید که نقاط قوت و ضعف اختراع خود را با صداقت با داوران در میان گذارید تا با راهنمایی آنان بتوانید قدم های بعدی برای پیشرفت و تجاری سازی اختراع خود را بهتر و آسان تر بردارید.


5)  برای اینکه حقی از شما ضایع نشود، اطلاعاتی را که داوران از شما می خواهند با اطمینان در اختیار آنان قرار داده و اطمینان داشته باشید که تمامی داوران متعهد به رعایت حقوق مالکیت معنوی اختراع بوده و تعهدنامۀ مربوطه را امضاء کرده اند.


6) در صورتیکه مستندات و مدارکی برای قابلیت اختراع خود از سازمان های معتبر و مرتبط با اختراع دریافت کرده اید و یا تاییدیه علمی برای اختراع خود از مراکز مختلف دارید علاوه بر آپلود اسکن مدارک در سامانه حتماً اصل مدارک مربوطه را در زمان داوری همراه داشته باشید.


7) با توجه به محدودیت زمانی در جشنواره، چیدمان میز اختراع خود را طوری قرار دهید که داور به سهولت متوجه نکات برجسته اختراع شما شود.

 

 

8) در هنگام داوری حضوری، پاورپوینت و توضیحات خود را به نحوی برنامه‌ریزی کنید که در مدت حداکثر 20 دقیقه داوری اختراع شما صورت پذیرد.


9) در صورتیکه اختراع ثبت شده، یکی از موارد زیر را شامل شود، امتیاز ارزیابی آن اختراع در بخش داوری اختراعات صفر بوده و امتیازی به آن تعلق نمی‌گیرد:

الف. اختراع بدون فایده: به این معنی که هیچ نیازی به اختراع وجود ندارد و اختراع هیچ مشکلی را حل نمی کند.

ب. اختراع در حد ایده یا شبیه سازی است. حداقل یک نمونه آزمایشگاهی در حد پایلوت از آن ساخته نشده است.

ج. اختراع ارائه شده کپی سازی یک اختراع داخلی دیگر (قبلاً ثبت شده)، بدون تفاوت فنی با آن است.


10) در صورتی‌که مشخص شود مخترع از بیان حقیقت در خصوص قابلیت اختراع خود، خودداری کرده و یا ادعای خلاف واقع بیان داشته است و این ادعا منجر به فریب داور شده است، مخترع از تمام امتیازات کسب شده محروم و امتیاز نهایی او صفر خواهد بود.


نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !