معرفی جشنواره

صفحه اصلی > معرفی جشنواره


دانشگاه آزاد اسلامی طی سالهای اخیر جشنواره مخترعان، مبتکران و نوآوران را با مشارکت علمی و حمایتی بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار کرده است. برگزاری این جشنواره در راستای سیاست های دانشگاه آزاد اسلامی یعنی حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم ( کارآفرین) است تجاری سازی و عرضه محصولات دانش بنیان به بازار، نکته بارز و ویژگی دانشگاه‌های نسل سوم است که در آن این دانشگاه ها از طریق توسعه و واگذاری حق مالکیت فکری، در قالب قراردادهای واگذاری حق امتیاز و یا ایجاد شرکت های دانش بنیان، به توسعه اقتصاد دانش بنیان ملی کمک میکنند. جشنواره مخترعان، مبتکران و نوآوران در راستای تحقق این امر با هدف شناسایی، هدایت و حمایت اخترعات برگزیده و تسهیل مسیر تجاری‌سازی تا رسیدن به نقطۀ تولید انبوه و ثروت‌آفرینی برگزار می‌شود و بحث تجاری سازی نتایج اختراعات این جشنواره از اولویت های دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می رود.

مجموعه جشنواره های برگزار شده از سال 1389 تا کنون به صورت سالیانه وبا نظارت و همکاری معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه آزاد اسلامی برنامه ریزی و اجرا شده است که اولین دوره این جشنواره در سال 1389 به میزبانی واحد علی آباد کتول، دومین دوره در سال 1390 به میزبانی واحد خوراسگان، سومین دوره در سال 1391 به میزبانی واحد مشهد، چهارمین دوره در سال 1393 و به میزبانی دانشگاه آزاد شیراز، پنجمین دوره در سال 1395 و به میزبانی دانشگاه آزاد کرج و با همکاری بنیاد ملی نخبگان و ششمین دوره در سال 1396 به میزبانی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی و با همکاری بنیاد ملی نخبگان برگزار گردید.

 

 

هدف از برگزاری این جشنوارها ایجاد فضای رقابتی سالم بین مخترعان، شناسایی اختراع‌های برتر و کمک به تجاری‌سازی آنها تا رسیدن به نقطۀ تولید انبوه و ثروت‌آفرینی می باشد همچنین اختراع‌های برتر حاضر در این جشنواره به بنیاد ملی نخبگان معرفی میشوند تا از حمایت های بنیاد ملی نخبگان به منظور ارتقا اختراع تا تولید محصول و ارائه مشاوره‌های تجاری‌سازی و چگونگی تولید محصول بازارمحور و کمک‌مالی برای تولید محصول نیمه‌صنعتی و نیمه‌تجاری بهره مند شوند.

هفتمین جشنواره مخترعان، مبتکران و نوآوران در 14 تا 16 اسفند ماه 1397 و به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد برگزار می گردد. مهمترین محور های علمی این جشنواره شامل  ۱۵ گروه علمی پزشکی و مهندسی پزشکی، علوم دارویی، شیمی و مهندسی شیمی، فیزیک و هسته ای، نفت، گاز و پتروشیمی، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی پلیمر، صنایع غذایی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، نساجی و معماریو سایر موضوعات می باشد که شرکت کنندگان در این حوزه ها با هم به رقابت می پردازند.

 

همچنین در این جشنواره به منظور ارتقا سطح آگاهی مخترعان و شرکت کنندگان سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی مختلفی از قبیل آشنایی با مالکیت فکری و ثبت اختراع داخلی و خارجی، جستجو و تحلیل پتنت، تجاری‌سازی و بازاریابی پتنت و فناوری، طرح کسب و کار و ایجاد شرکت دانش بنیان، اعتبارسنجی ایده ها و اختراعات برگزار می‌شود.